Dövme

dövme
dövme

Dövme Nedir

Dövme ilk çağlardan bu yana insanların kendilerine uyguladıkları bir çeşit vücut süsü işlevi görür. Bazı kabile, gurup ve toplulular dövmeyi ayırtedici olarak kullanırlar ve bu kesimlerin kendilerine özgü dövmeleri mevcuttur. Ancak dövme yaptırma son elli yıldır insanlar tarafından yoğun yapılıyor. Çok uzun zamanlardan beri ucu sivri bir kemik, tahta veya iğne ile boya derinin altına işlenir. Dövme makineleri son zamanlarda çıkmış aletlerdir, iğneyi dakikada 100 ile 1000 sefer derinin altına batırarak deriye işler. Böylece cildin altındaki epidermis tabakası boyanarak cilde işlenen şekil verilir. Ayrıyeten hint kınası gibi kalıcı boylarla cildin boyanması işlemine de geçici dövme denmektedir. Bu metodla cilt boyanarak cilde şekil verilir ve zamanla boya silinir.

Geçici Dövme

Geçici dövme denilen dövme çeşidi, çeşitli boyalarla cildin üzerine şekil verilmesi işlemidir. Geçici dövme için genellikle hint kınası kullanılır, kına cildin üzerine işlenir ve zamanla ciltten çıkar.

Kalıcı Dövme

Günümüzde kalıcı dövme makineyle cildin altına işlenen boyanın ciltte istenen şekil ve dövme modelinin çizilmesiyle oluşur. Yıllarca deride kalan bu işlem geri dönmesi ve çıkarması oldukça zor bir işlemdir. Dövme yaptırdıktan sonra cilde iyi bir bakım yapılması gerekir eğer iyi bakım yapmazsanız ciltte enfeksiyon oluşturabilirsiniz.

Dövme Bakımı

Dövme yapıldıktan sonra batikon gibi solüsyonlarla bölgenin mikrop kapmaması sağlanmalıdır, aynı zamanda bölgeye antibiyotikli merhemler de sürülebilir, dövme olan bölgenin daha hızlı iyileşmesi için, b5 vitamini,  vitamini kullanabilirsiniz.

Dövme yaptırdıktan sonra sildirmek isterseniz dövme nasıl silinir yazıma bakabilirsiniz. Konuyla alakalı olarak videolu ve resimli konuyu anlattığım dövme sildirme yazımı ise kesinlikle okuyun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s